Solarni paneli koriste fenomen poznat kao fotoelektrični efekt kako bi pretvorili sunčevu svjetlost direktno u električnu energiju. Ovdje je osnovni postupak kako solarni paneli rade:

  1. Apstrakcija sunčeve svjetlosti: Solarni paneli sastoje se od velikog broja fotovoltaičnih ćelija. Fotovoltaične ćelije su izrađene od materijala koji stvaraju električnu struju kada ih osvijetli sunčeva svjetlost. Tipično se koristi silicij kao osnovni materijal u fotovoltaičnim ćelijama.
  2. Generiranje električnih naboja: Kada sunčeva svjetlost pogodi površinu fotovoltaične ćelije, svjetlosna energija potiče elektronske nabojnike u materijalu ćelije, što rezultira generiranjem električnih naboja. Ovaj proces oslobađa elektrone, stvarajući električni napon između slojeva materijala u ćeliji.
  3. Provođenje električne struje: Generirani električni napon putuje kroz ćeliju i kroz spojeve između pojedinih ćelija u panelu. Spojevi u panelu omogućuju da se električni naponovi iz više ćelija kombiniraju kako bi se stvorila korisna električna struja.
  4. Pretvaranje u korisnu energiju: Električna struja koja se generira u solarnom panelu obično je u obliku izmjenične struje (AC). Međutim, većina kućnih i komercijalnih električnih sustava koristi istosmjernu struju (DC). Stoga se koristi uređaj nazvan invertor koji pretvara izmjeničnu struju koju proizvode solarni paneli u istosmjernu struju koja se može koristiti u kućanstvu ili se može distribuirati u električnu mrežu.

Ovaj proces omogućuje solarnim panelima da pretvore sunčevu svjetlost izravno u korisnu električnu energiju koja se može koristiti za napajanje električnih uređaja, osvjetljenje, grijanje i druge potrebe za energijom u domaćinstvima, tvrtkama i industriji.